Jezični frenulum ustne votline pri otroku

Posted on

Jezični frenulum je sluznična guba, ki poteka med spodnjo površino jezika in ustnim dnom in igra pomembno vlogo v našem oralnem zdravju in funkcionalnosti. V ustni votlini najdemo več različnih vrst frenulumov – tisti, ki povezujejo zgornjo ustnico z dlesnijo (t.i. zgornje-ustnični), spodnjo ustnico z dlesnijo (t.i. spodnje-ustnični) in najbolj znan frenulum, ki povezuje spodnjo stran jezika z dnom ustne votline (t.i. jezični). Kljub majhnosti, lahko frenulum vpliva na veliko različnih funkcij – največkrat se ga povezuje s težavami dojenja pri dojenčkih, govora, požiranja otrok in z zdravjem dlesni in položajem zob pri odraslih.

Kaj je frenulektomija?

Gre za hiter in natančen kirurški postopek, pri katerem se odstrani ali modificira frenulum – majhna vez tkiva, ki lahko pri nekaterih posameznikih povzroča že omenjene težave.

Za koga je primerna frenulektomija?

Frenulektomija je namenjena osebam vseh starost, od dojenčkov do odraslih. Za dojenčke in malčke je pogosto priporočljiv poseg v primerih, ko težave s frenulumom ovirajo pravilno dojenje in sesanje ali povzročajo težave pri uvajanju goste hrane (atipično žvečenje in požiranje). 

Pri otrocih in mladostnikih lahko krajši frenulum povzroči težave pri izgovorjavi nekaterih glasov, kot so sičniki, šumniki in drugi, zlasti pa pri izgovorjavi glasu L in R, kjer je potreben dvig jezične konice. Krajši frenulum lahko negativno vpliva tudi na pravilno rast in razvoj čeljusti in zob. Odrasli se lahko srečujejo z zobozdravstvenimi težavami, kot so ponavljajoče se vnetje dlesni ali težave pri govoru.

Med negativne posledice spadajo tudi težave na področju glasu, prebave, telesne drže in dihanja. Negativno lahko vpliva tudi na vid, razvoj obraza, v nekaterih primerih tudi na nočno enourezo in povečano tveganje za motnje dihanja med spanjem pri otrocih. 

Jezični frenulum ustne votline pri otroku.

Kam po strokovno oceno in prerez?

V kolikor sumite, da ima vaš otrok krajšo podjezično vez, otrokovega pediatra ali šolskega zdravnika prosite za napotnico za ORL pregled ali samoplačniško pregled opravite v zobozdravstveni ambulanti, kjer izvajajo strokovno oceno in zdravljenje (prerez) z laserjem. Postopek z laserjem ima prednosti, saj zmanjšuje neprijetnost in bolečino v primerjavi s tradicionalnimi metodami, omogoča pa tudi boljšo kontrolo krvavitve in zmanjšuje potrebo po šivanju. Več o laserski frenulektomiji.

Kadar pri dojenčku, malčku ali starejšem otroku opazite težave pri hranjenju in/ali govoru, izreki določenih glasov, hkrati pa vidite, da je otrokov jezik slabo gibljiv, krajši, bolj “zadebeljen, kepast ali v srček”, je smiselno preveriti stanje jezičnega frenuluma. Odpravljanje primarnih vzrokov za omenjene težave, kamor spada tudi prekratka podjezična vez, je prvi korak pri reševanju izzivov, s katerimi se spopadate vi in vaš otrok.

Več o laserski frenulektomiji in ostalih storitvah na https://nasmehpg.si/ – Hiša lepega nasmeha Polhov Gradec.

Avtorici: Meta Dolinar in Petra Kavšek Vrhovec,

logopedinji in ustanoviteljici spletnega portala GingoTalk

0 delitev